Do czego nie stosować soli drogowej?

Opublikowano: 18 stycznia 2022

Zimą za oknem jeśli nie jest biało, to na pewno szaro i buro. Temperatury na zewnątrz są okrutnie niskie, a prawie każdego dnia kierowcy walczą z opadami śniegu lub deszczu ze śniegiem oraz zamarzniętą powierzchnią jezdni. Drogowcy wysypują na drogi sól - być może zastanawiałeś się kiedyś, czy to ta sama, z której korzystasz w swojej kuchni? Jako specjaliści od soli drogowej i transportu przybliżymy Ci dzisiaj ten temat.

Po pierwsze: soli drogowej nie możesz wykorzystywać w kuchni!

To ogromne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ w przeciwieństwie do kuchennej przyprawy, zawiera około 90% chlorku sodu, a nie 99%. Choć wygląda prawie identycznie - rozróżni je jedynie ktoś z bardzo spostrzegawczym okiem oraz profesjonalista - to stwarza zagrożenie dla zdrowia. Co stanowi pozostałe 10% składu? To wszelkie dodatki, dzięki którym taka sól jest bardziej efektywna na drogach. Jest to przede wszystkim żelazocyjanek potasowy – substancja przeciwzbrylająca, która jest trująca dla człowieka. Dodatkowo w składzie znajdują się też substancje nierozpuszczalne w wodzie oraz woda. W ofercie Handlog znajdziesz wariant wymieszany z piaskiem, dla jeszcze większej skuteczności działania i właściwości antypoślizgowych. Jak się domyślasz, spożycie piasku mogłoby być katastrofalne w skutkach dla zdrowia człowieka.

Po drugie: nie stosuj soli drogowej jako środka do sprzątania

Nie wsypuj jej do zmywarki, bo możesz uszkodzić sprzęt, a co więcej naczynia umyte z jej zastosowaniem mogą być niezdatne do użytku przez ryzyko zatrucia. Do tego celu przeznaczone są specjalne produkty do zmiękczania wody i zapobiegania osadzania się osadów. Warto zaznaczyć, że produkty te również nie są produktami spożywczymi!

Nie rozpuszczaj też jej w wodzie do czyszczenia różnych powierzchni, ponieważ mogą ulec zniszczeniu.

Po trzecie: nie używaj jej jako kosmetyku

Nie dodawaj też soli drogowej do kąpieli. Ponownie powraca kwestia zawartości substancji przeciwzbrylającej i chemicznych dodatków, które w kontakcie ze skórą i innymi tkankami mogłyby spowodować zatrucie organizmu. Do kąpieli stosuj wyłącznie wariant kosmetyczny dostępny w drogeriach.